Такі події інколи примушують пригальмувати швидкий біг часу і замислитися над істинними цінностями життя, в тому числі футбольного. Цей невеличкий нарис - данина поваги не тільки класному спортсмену недавнього минулого, а можна й сказати перспективному тренеру професійних команд. Це проста журналістська подяка людині з великої літери, яка більше десятка років вірою і правдою служила професіональному та й масовому футболу Хмельниччини.
Микола Федорко народився у місті Бахмач, Чернігівської області. Мав чималі досягнення у юнацькому, юніорському футболі. Тому й не дивно, що вже у п'ятнадцятирічному віці був запрошений у головну команду Чернігівщини - «Десна». Уболівальники старшого та середнього покоління розуміють, що значило тоді - в радянські часи - потрапити до складу команди майстрів: друголіговська першість СРСР легко могла дати фору тим змаганням, де зараз грає «Десна». Коли прийшов час віддавати військовий борг великій Батьківщині Микола Федорко був у складі команди «СКА» (Київ). Наступні три роки наш ювіляр провів у «Хіміку» (Сєвєродонецьк), де пройшло його остаточне становлення, як професіонала спорту №1. І ось настав 1993-ий рік. Це був час, коли доля звела Миколу з нашим рідним краєм. Як покаже життя Хмельниччина стала для нього долею, і в спортивному, і в особистому житті. Футболку «Поділля» (Хмельницький) герой нашої публікації вперше одягнув у 1993-му році.
Говорить Заслужений тренер України Юрій Аванесов: «Коли я прийняв команду всередині 1993-го року Микола Федорко вже був провідним гравцем основного складу подолян. Він дуже здібний футболіст, який сумлінно і відповідально відносився до роботи. Для тодішньої Хмельницької команди він приніс дуже багато користі. Справжній професіонал. Не дивно, що за короткий час Микола став взірцем для інших, зокрема молодих спортсменів».
До слів нашого іменитого тренера додамо, що визнання швидко прийшло до М. Федорка. Незабаром колектив, який, до речі, ходив всередині 90-их років у лідерах першої ліги України, довірив Миколі капітанську пов’язку. В сезоні 1995-96-ого років настає зірковий час нашого ювіляра, як бомбардира. Хоча грав він у середній лінії, тоді Микола п’ятнадцять разів вражав ворота суперників. За підсумками сезону Федерація Футболу України включила Федорка до п’ятірки кращих гравців ліги.
За «Поділля» (Хмельницький) Микола грав до 2000-го року з невеличкими перервами. Попри статус класичного хавбека він забив 34-и м’ячі. Це другий показник за всю новітню історію Хмельницьких команд майстрів. Разом з Георгієм Магріані, Ігорем Тимощуком, Андрієм Будником, Русланом Кострицьким, Олександром Порицьким герой нашої публікації стояв біля витоків футбольного клубу «Красилів». Красилівчаним на початку 2000-их років більш, ніж гідно, презентували футбольну честь Хмельниччини на всеукраїнській арені.
Тодішній наставник ФК «Красилів» Богдан Ігорович Блавацький говорить: «Микола Федорко - один з найтехнічніших футболістів, яких доводилося бачити. Його манера дій із вмінням мислити на футбольному полі, багато в чому співпадала з моїм бажанням побудови гри. Він - справжній професіонал, який принесе ще чимало користі нашій улюбленій грі. Дай Бог, щоб це сталося не тільки в команді «Кримтеплиця» (прим. автора - у згаданому колективі наразі М. Федорко працює тренером), а й на Хмельниччині...».
Коли Микола завершив кар’єру професіонального футболіста, він неабияку користь приніс й масовому Хмельницькому футболу, своїм прикладом, тренуванням аматорських команд. У багатьох спортсменів-аматорів доводилося запитувати щодо кращих наставників. Як правило, відповідь була: «Федорко!!!». Нажаль, місцева система обліку, відбору та залучення тренерів до роботи з хорошими колективами відсутня взагалі. Тому і не дивно, що талант Миколи Федорка знайшов свою вимогу в далекому Криму. Та ще й в команді, яка є справжнім «порушником спокою», а то й грозою авторитетів першої ліги. Йдеться про «Кримтеплицю» з Молодіжного (пригород Сімферополя).
Газета «СЛ+» зв'язалася з ювіляром з нагоди ювілею...
- Миколо, як почуваєте себе у віці «два по двадцять»?
- Чудово! У клубі, де працюю наразі створені всі умови для творчої, плідної роботи. Є сили фізичні, психологічні, щоб проявити себе на благо українського футболу.
- Чи є в Ваших планах тренерська робота на Хмельниччині?
- Тут не все залежить від мене. На Хмельниччині, яка стала для мене рідною, повна невизначеність із найближчим майбутнім професіонального футболу. Чекатимемо стабільності. Нехай вже визначиться вища влада у державі. Може й тоді і Хмельницькі можновладці забажають створити серйозну команду високого рівня. Будемо надіятися на краще. За мною особисто не затримається.
А завершити цей нарис хотілося б словами Юрія Аванесова: «Знаю Миколу Федорка, як чудову людину і хорошого сім’янина. Разом з дружиною вони виховують сина Артема та доньку Вероніку. Хочу побажати йому та сім'ї великого людського щастя. І процвітання тренеру - Федорку!!!»
Ну, що тут ще можна додати! З ювілеєм тебе, справжній «лицарю» шкіряного м’яча!
Редакція газети «СЛ+» приєднується до численних привітань і щиро вірить, що у Хмельницькому професійному футболі незабаром збільшиться кількість порядних людей, на кшталт, нашого ювіляра.
Газета «Спортивний лідер +» лютий 2010 року №19. Матеріал Віктор Котов
При використаннi матерiалiв сайту посилання на сайт обов'язкове!