СТ «Україна» розвивало різні види спорту, назви яких нині звучать незвично: «союзняк» чи «копаний м’яч» (нині – футбол), «гаківка» (хокей), «наколесництво» (велоспорт), «лещетарство» (лижний спорт). Після першої світової війни спортивне товариство “Україна” відновило діяльність аж 1921 року, спочатку діяли тільки секції футболу та легкої атлетики.
За період існування товариство активно розвивало нові для українців види спорту ініціювало проведення загальнокраєвих комплексних змагань «Запорозькі Ігрища» та інших спортивних заходів, що набули популярності серед галичан. Найвагомішими були успіхи команд СТ «Україна» у футболі, хокеї, боксі, велоспорті та шахах, що заклало підвалини й створило традиції пріоритетного розвитку цих видів спорту в країні й до сьогодні.
На початку ХХ ст. в Кам'янець-Подільській гімназії чеський викладач Генріх Вондра проводив заняття із футболу. У нього навчався відомий футболіст Юрій Смолич. Щоправда недовго, бо після двох років навчання Юрій перевівся в Жмеринську чоловічу гімназію. Там Смолич почав грати на позиції лівого інсайда. Хоча він був правшою, проте грав обома ногами. Грав не тільки за команду гімназії, а й за чехів, які під час першої світової війни в полоні створили свою футбольну команду. Тоді Юрій Смолич і став справжнім футболістом. Він був головним забивачем своєї команди. Після навісів з правого флангу, забивав лівою, правою ногою, головою, грудьми – як виходило.
Після запровадження всевобучу, в 1921-1922 роках Смолич в складі інструкторської футбольної команди приїздив у Проскурів демонструвати команді авіаторів повітряної ескадрильї кваліфіковану гру.
У 1923 році при місцевих виконкомах були створені окружні ради фізичної культури в Проскурові, Кам’янці-Подільському, Шепетівці. Одночасно були розпущені всі спортивні товариства царського періоду. Тоді ж відбулось розширення профілю фізичної культури, почали проводитись легкоатлетичні кроси, велогонки, лижні та інші змагання.
У 1953 році на базі факультету фізвиховання Кам’янець-Подільського педінституту було засновано першу міську збірну футбольну команду області. З 1954 року команда під назвою «Буревісник» була постійним чемпіоном області, призером всеукраїнських змагань, фіналістом кубка України ДСТ «Буревісник».А в грудні 1957 року на базі ДСТ «Буревісник» створено спортивне товариство «Авангард», яке в різні роки очолювали Майнгардт М.О., Богданов І.В., Ковальов М.А.
У 1960 році було створено міську команду «Поділля ДСТ «Авангард». Кам’янчани до 1967 року виборювали титул чемпіона області, а також перемагали в республіканських змаганнях на першість центральної ради ДСТ «Авангард». За той час у місті грала ціла плеяда відомих футболістів: брати Юрій та Ігор Сапешки, Роберт Саркісов, Рустем Чухлін, Володимир Капличний, Володимир Булгаков.
В 1968 році команду було включено до класу «Б» чемпіонату СРСР. Три роки подоляни перебували в статусі майстрів, а потім усі розійшлись по підприємствах. Більшість гравців «Поділля» грали за команду заводу «Електроприлад» в чемпіонаті Хмельниччини. У 1972 році команда взяла участь у чемпіонаті УРСР з футболу серед колективів фізичної культури. У серпні 1977 року кам’янчани були зняті з чемпіонату області, а основні гравці перейшли в хмельницьку «Хвилю», іншого представника обласної ради ДСТ «Авангард» в чемпіонаті області.
На фото: 1. Спільне фото після матчу СТ «Україна» (Львів) – УСТ «Поділля» (Тернопіль) у 1934 році
2. «Хвиля» Хмельницький – учасник 2 зони другої ліги чемпіонату СРСР з футболу 1977 року
Газета Поділля-Спорт, №19 від 23 листопада 2013 року
При використаннi матерiалiв сайту посилання на сайт обов'язкове!