- Степане Федоровичу, вас можна поздоровити з новим призначенням! Ви, легенда "Карпат", у рідному клубі знову займаєтеся тренерською діяльністю?
- У "Карпатах" устиг попрацювати раніше головним тренером, спортивним директором і в селекційній службі, а нині займаюся з командою Ю-19. Дуже непогана команда, тим більше - всі наші місцеві вихованці. У нас є школа - "Карпати" і училище фізичної культури "ЛУФК", колишній спортінтернат. Усі - цікаві футболісти, до того ж, і мені ця робота ближче до серця.
- Бачу, ви трішки скучили за футболом. Востаннє працювали на тренерській лаві, якщо не помиляюся, в першій половині сезону-2008/2009, коли тренували "ФК Львів" у вищій лізі.
- Так, давно не працював тренером, але потихеньку-помаленьку втягуємося. Завжди казав, і то не приховую, що найприємнішою в мене була робота саме у ФК "Львів". Тоді за півтора року ми не тільки хорошу команду зробили, а ще й увійшли до вищої ліги. Це було несподівано для багатьох. Президентом тоді був Юрій Іванович Кіндзерський - людина, з якою в мене пішла робота зразу. Він бачив, що команда була тоді молода, відтак спочатку попросив залишитися в першій лізі, потім скоригував плани до потрапляння в десятку команд, згодом - у п’ятірку. Після першого кола ми вже були в трійці, він же запропонував замахнутися на вищу лігу, але не афішувати це на загал. Для мене такий поворот був несподіваним, але ми, "граючись", увійшли до еліти українського футболу. То був мій найкращий тренерський рік, була хороша молода команда, причому всі свої, тож ми досягли тієї вершини.
- Але після того етапу ви більше приносили користі своєму рідному клубу як спортивний директор, згодом як селекціонер.
- Посада спортивного директора - це була для мене нова робота, якою ніколи не займався. Але мушу сказати, що тоді ми теж досягли великих успіхів. У "Карпатах" працював Олег Кононов на посаді головного тренера, й ми грали два сезони поспіль у Лізі Європи. Команда підібралася гарна, тож частина моєї роботи - внесок у той успіх.
- Колись трапилася на очі стаття, в якій ви наголошували, що не зовсім склалася ваша тренерська кар’єра, хоча, якщо подивитися на біографію, так і не скажеш. Ви - перший тренер "Карпат" у епоху незалежності, потім ще кілька разів очолювали цей клуб, робота із ФК "Львів", була й друга ліга у вашій біографії.
- А чому не склалася? Не можу так сказати. Свого часу став тренером після того, як був чинним футболістом. Пам’ятаєте, під час відродження "Карпат" ми з Ростиславом Поточняком працювали разом, а згодом він пішов за станом здоров’я, а мені запропонували очолити команду. Це якраз була буферна зона другої радянської ліги, а ми в той момент поїхали в Азербайджан, у місто, де саме відбувався збройний конфлікт між азербайджанцями та вірменами (місто Гянджа, 1988 року - Кіровабад, де внаслідок конфлікту навколо Нагірного Карабаху спалахнули сутички між етнічними групами азербайджанців та вірменів. Команда "Динамо" Гянджа посіла 3 місце в буферній зоні другої ліги. - УФ). Ми тоді виграли чемпіонат і увійшли в першу лігу радянського футболу. Але в зв’язку з тим, що наступного року розпочався перший чемпіонат уже незалежної України, мене представили як головного наставника. Тоді було важко, через відсутність фінансів, але ми залишили команду у вищій лізі, однак я, ще не досить досвідчений тренер, сказав: "Усе. Досить із мене тренерства". Ще раз я працював у "Карпатах", коли під час сезону пішов Мирон Богданович, а ми посіли 4 місце й дійшли до фіналу Кубка України. Це було 1999 року. У фіналі грали проти "Динамо" Валерія Лобановського. То взагалі була "атомна" команда: Шевченко, Ребров, Каладзе, Шовковський, Косовський… Звичайно, ми програли, але вважаю, що, попри все, то був успіх. Потім ФК "Львів" вивів до вищої ліги. Працював і в другій лізі, і в першій. Тренував ФК "Львів" навіть тоді, коли там президентом був Діденко в середині 1990-х, то трішки інша команда була, можливо, пам’ятаєте. До речі, дуже пристойна. Тому не можу сказати, що в мене не склалася тренерська кар’єра. Адже працював тоді, коли не вистачало грошей, коли в клубах рахували кожну копійку. А я приходив і працював.
- Ви народилися в с. Керниця Городоцького району на Львівщині. Поділіться секретом, як людині із сільської місцевості вдалося досягти рівня збірної країни? Зараз подібний ривок здійснити важкувато.
- Я й зараз відвідую село своє - це всього лише 25 км од Львова. Там брат залишився, батьки, на жаль, уже спочили недавно. Я вчився у школі, але вже знав, що хочу бути футболістом. Ми постійно грали. Йдемо з церкви - зразу на футбол, навіть зимою на вулиці - футбол. Ми на змагання в Городок, а це 2 км, ходили пішки. У нас був хороший учитель фізкультури, який прививав нам любов до спорту. На пристойному рівні ми грали не тільки у футбол, а й у волейбол, баскетбол і навіть гандбол. Час такий був. Мій старший брат зумів потрапити в львівський СКА, відтак привів і мене туди, де на мене звернув увагу хороший тренер. Звали його Володимир Георгійович Вараксін, кожен рік тепер проводиться турнір його пам’яті. Після 8 класу я поїхав до Львова, а щоби мати можливість тренуватися в СКА, пішов у будівельне училище, яке розташовувалося поруч зі стадіоном. Два роки був у групі підготовки в школі СКА, але вже тоді мене, худенького юнака, як центрального півзахисника брали на різні турніри: "Трудові резерви" та "Карпати". Був вихованцем СКА, звідки мене часто відпускали грати й за інших. Коли постало питання йти в армію, я поїхав в Самбір, де проходив так званий курс молодого бійця. А звідти перебрався до Луцька, в армійську команду, котрою керував Ернест Кеслер. Можу сказати, що, як і з більшістю тренерів по життю, мені й з ним пощастило. І команда прийняла добре. А тоді там грали старші гравці: Дударенко, Рифяк, Фірсов, Лялик.
- А далі - Москва?
- Мені залишалося півроку служби, коли почали запрошувати в "Зеніт", "Спартак", "Шахтар", а мене все дивувало, чого не запрошують "Карпати"? Тоді мені дали направлення до Москви в ЦСКА, яким тоді керував Всеволод Бобров, легендарний футболіст і хокеїст. Із ним дуже добре працювалося. По завершенні служби мені давали лейтенантські погони, квартиру й машину, щоби тільки залишився. Але тут почали цікавитися й "Карпати", а до Москви почав приїздити тренер львів’ян Юрій Сусла. Одного разу він привіз із собою мою маму. Як її військові чини не вмовляли, щоби вона вплинула, щоби я залишився, нічого не вийшло. Тоді мене за місяць до кінця строку служби перевдягли у форму, яку я вперше за весь час приміряв на себе, підстригли та відправили в "спортроту". До Львова мене відпустили тільки в кінці року, 28 грудня, перед самим Новим роком.
- Ви дебютували в "Карпатах" 1978-го року, коли команда тільки-но вилетіла з вищої ліги. Тоді можна було повернутися назад, але на заваді стало мінське "Динамо".
- Тоді в "Карпатах" тренером був Ернест Юст, а з команди, котра грала у вищій лізі, залишилися Козинкевич, Броварський, Данилюк. Водночас прийшла молода плеяда гравців: Баль, Думанський, Суслопаров. Тоді я грав центрального півзахисника, а коли прийшов Іштван Секеч, він почав мене ставити центральним нападником. Тоді в Мінську нас влаштовувала нічия, щоби ми знову повернулися до вищої ліги. Обслуговував той поєдинок арбітр із Кишинева, прізвище якого я не забуду до кінця свого життя - Пономарьов. Для нього той матч був останній в кар’єрі. Нам відкрито тоді сказали: "Ребята, в этом году вы не попадёте". Тоді там святкували якийсь ювілей, я вже точно не пам’ятаю - чи Мінська, чи білоруського футболу. На перших хвилинах цей арбітр ставить "лівий" пенальті, а йому щось за це сказав Броварський. Він обертається та зразу дає мені червону картку, хоча я не сказав взагалі ні слова. Я йшов із поля тоді й заплакав.
- Саме в той час на вас почав звертати увагу Валерій Лобановський.
- Мене Лобановський вів ще з 1976 року. Тоді у Львів приїжджав селекціонер "Динамо" Анатолій Сучков. Він перший мене побачив, а після цього я вже мав співпрацю з Лобановським на Спартакіаді народів СРСР. Пам’ятаю, на тренерській раді перед матчами він постійно казав: "Попереду Юрчишин і Блохін, а далі будемо обговорювати". Пізніше трапився кумедний випадок, про який я неодноразово розповідав. Хоча тоді мені смішно не було. Викликав Лобановський мене до себе в Київ і почав обробляти, щоби я переходив у "Динамо". Обіцяв і те, й інше. Тільки я зміг на хвилинку вивернутися, як одразу побіг на вокзал і швиденько - в потяг на Львів. Наш обком тоді сперечатися з вищою владою не міг, хоча й хотів мене залишити у Львові. Вони мене відправили відразу в Піцунду, в Грузію, нібито на відпочинок. А коли відпочинок закінчився, мене сховали в Ужгороді, в готелі "Інтурист", дуже престижному тоді. А в цей час біля мого дому міліція ходила, постійно мене шукала. Коли повернувся до Львова, ще тиждень переховувався в одного знайомого. Згодом я таки потрапив у "Динамо", але тоді я вже був після операції, та закріпитися мені не вдалося.
- А що ж змусило залишитися у "Карпатах"?
- Якщо чесно, сам не знаю. Довго над цим думав. Мені здається, що тоді я дуже сильно довіряв наставнику "Карпат" Іштвану Секечу, і, зрештою, через нього "зламався" 1980-го року. Я ж мав на Олімпійських іграх у Москві грати. Бєсков усерйоз на мене розраховував. На одному з підготовчих турнірів, на штучному полі, я ушкодив собі коліно. В Москві зробили операцію, а коли почався чемпіонат, почав набирати форму. У "Карпат" у цей час була неприємна смуга без перемог, і на домашню гру проти мінського "Динамо" Секеч попросив мене вийти й зіграти. Покійний нині Лев Броварський відмовляв мене, як міг. У другому таймі перед заміною, на фланзі, в мене врізався захисник мінчан. Коліно вискочило, й на тому Олімпіада для мене закінчилася. Я дуже довіряв Іштвану Йожефовичу, але, послухавши його, зробив тоді дуже велику помилку.
- 1979-го року команда таки вийшла до вищої ліги, а ви встановили рекорд у першій лізі, забивши в 42-х матчах 42 м’ячі. Кажуть, що тоді велика заслуга в цьому рекорді була лінії півзахисту львів’ян.
- У нас тоді була прекрасна лінія півзахисту: Броварський, Думанський, Дубровний, Баль. Усі чудові майстри передачі. Лев подавав так, що бери та й забивай. Дуже багато м’ячів забивав і сам. У кінці чемпіонату, коли в мене було 33 голи, а рекорд тоді належав киянину Шепелю (38 влучень), усі почали підштовхувати мене до рекорду. Я бив пенальті, виконував штрафні, тож усе склалося.
- 1979-го року ви ще встигли пограти за збірну СРСР. Провели 4 поєдинки проти НДР, Румунії, Греції та Фінляндії. Унікальний випадок для першолігового гравця.
- Здається, до мене нікого не викликали з нижчих ліг у збірну. Румунам я ще й гол забив. А до того ще й за олімпійську збірну встиг пограти проти Швеції.
- А що то за історія з Левом Броварським і подарованою вам "Волгою"? Подейкують, що легендарний півзахисник образився, коли вам вручили після цього рекорду автомобіль "Волга", а йому тільки "Жигулі". І в наступному сезоні у вищій лізі в команді було не все гаразд. Конфлікти, угруповання та, зрештою, знову пониження в класі.
- Багато чого розказували й писали з цього приводу, але в мене конфлікту з Левком не було. Я тоді міг піти в "Динамо", де мені пропунували гарні умови, але не схотів, і мені наше керівництво за це дало автомобіль. Можливо, йому теж тоді обіцяли. Ми з ним неодноразово говорили на цю тему. Щодо команди, то там мав місце конфлікт між Секечем і керівництвом заводу "Електрон", котрий тоді патронував команду. 1980-го року наприкінці чемпіонату ми боролися внизу, і вдома приймали московський "Спартак". На матч прийшло керівництво обкому та нашого заводу, заявивши: якщо обіграємо москвичів, то питання збереження місця у вищій лізі вони візьмуть на себе. Ось так було. За кілька хвилин до кінця матчу, за нічийного рахунку, ми отримуємо право на пенальті. Усі, в тому числі і я, починаємо втікати від м’яча. Уявіть собі, на стадіоні 42 тисячі глядачів, якщо не заб’єш, то можна звідтіля потім і не вийти. Броварський мене просто випхав до м’яча. Йду бити пенальті, ноги трясуться, а у воротах сміється Рінат Дасаєв, із яким я грав у збірній. Я ледве зачепив шипами м’яч, Дасаєв упав ліворуч, а куля повільно закотилася в протилежний бік. Після матчу вболівальники нас несли на руках до автобуса. Останній тур ми грали в Ростові проти "СКА", тож усі вже думали, що за нас питання вирішать. Хтось до кінця не готувався. Мені здається, що коли партійні чини нам дали обіцянку втрутитися, то вони розбалансували команду. У нас були непогані моменти в грі, але ми програли. Не потрібно було говорити, що партбоси вирішать це питання на високому рівні.
- Команда вилетіла, а ви опинилися в київському "Динамо", хоча зіграли там усього лише кілька матчів.
- Я був тоді після операції, мені було важко. Лобановський просив потерпіти трохи, відтак усе стане на свої місця. Я чомусь терпіти не схотів, хоча, може, й варто було дослухатися. Почав проситися додому, тож, зрештою, Валерій Васильович мене відпустив. Пограв знову в "Карпатах", а згодом відбувся процес злиття двох львівських команд. Військове начальство округу та партійне керівництво вирішили створити команду "СКА-Карпати". Не така вже й погана команда була, навіть претендувала на вихід у вищу лігу, але, будемо відверті, у Львові є тільки одна улюблена команда - "Карпати"!
- Ви ще й в Азії встигли засвітитися?
- Ой, "Пахтакор" - то найбільша помилка мого життя. Мене туди покликав Іштван Секеч, хоча керівництво армії тоді пропонувало варіанти поїхати за кордон: Чехія, Польща, НДР. Я ще раз кажу: дуже довіряв Секечу, а ще щось хотів комусь довести. Довести можна було, звичайно, але не в Ташкенті. Там у тіні 40 градусів, один раз у мене був навіть сонячний удар. А Іштван Йожефович деколи міг і тренування на 12 дня призначити. Коли мав вільний час, цілий день сидів у басейні, родину туди не перевозив, бо в мене якраз донька народилася. Побув там рік, команда вилетіла з вищої ліги, а я вирішив, що закінчу вже з футболом. Грав собі рік на область у нас в Городку центрального захисника, аж поки не приїхав Мирон Маркевич і не попросив переїхати до Луцька. У другій лізі грав у своє задоволення у "Волині", а потім 2 роки в Хмельницькому. Тоді цей обласний центр був футбольним містом, мені там навіть квартиру пропонували, щоби залишився. Не розумію, чому там зараз майже нічого немає.
За матеріалами ukrfootball.in.ua
При використаннi матерiалiв сайту посилання на сайт обов'язкове!