БІГОВІ ДЕРБІ
В історичній місцевості Хмельницького поблизу з іподромом, колишньому передмісті Кавказ, що отримало назву від 4-ої та 5-ої Донських козачих батарей, що прибули до нас з Кавказу на початку XX ст., почались проводитись перші футбольні матчі. Військовослужбовці грали у футбол між собою, іноді приїздили позмагатись з ними команди із сусідніх міст Поділля. За спогадами подолянина Ю.Смолича у 1915 році в тодішній Хмельницький приїжджала футбольна команда Жмеринки, за яку він грав, позмагатись у футболі з нашою командою. Але все-таки скакові і бігові змагання на конях тоді були популярніші. Як згадує хмельничанка В.Хотовицька, іподром був осередком культурного життя міста. Вихідними вся молодь і люди старшого віку збиралися тут, щоб подивитися на змагання та інші показові виступи, які влаштовувалися там.
ФУТБОЛЬНІ ДЕРБІ
У 1920-х рр. в місті почались проводитись регулярні футбольні матчі. А в 1927 році іподром переобладнали на перший у місті спортстадіон. Вздовж поля були встановлені лавки і невеличкий дерев’яний навіс для глядачів, поруч обладнали волейбольний і баскетбольний майданчики та легкоатлетичні сектори.
У 1928 році на цьому стадіоні відбувся поєдинок динамівців проти одеських одноклубників. Гості двічі вели у рахунку, однак під завісу матчу господарі вирвали нічию − 2:2. У 1930-х рр. на спортстадіоні в рамках окружної першості місцеві динамівці провели ряд безкомпромісних матчів із одноклубниками із 22-го прикордонного загону, який дислокувався у Волочиську. А у фіналі окружної першості 1934 року футболісти Динамо зустрічалися із Желдорбатом із Гречан. Протягом майже всього матчу команда Гречан вигравала завдяки голу кращого гравця команди – Хорошилова. Лише наприкінці матчу господарі вирвали перемогу.
Поступово футбол почав завойовувати популярність серед населення і вкінці 1930-х років спортстадіон вже не вміщував всіх бажаючих подивитись на футбол. Тоді було вирішено будувати новий стадіон. Для цього було обрано майданчик біля досів (будинків офіцерського складу) — саме те місце, де нині і розташувався стадіон “Поділля”.
МІЖНАРОДНІ МАТЧІ
Свій перший міжнародний матч подоляни зіграли у 1942 році із командою німецьких військових. Той запеклий матч завершився внічию – 2:2. У 1961 році хмельничани провели свій наступний міжнародний матч, в якому здобули перемогу з рахунком 2:0 у гостей з Румунії, команди Металур Тирговиште. В наступному році відбувся поєдинок із збірною народної армії В’єтнаму. У тому поєдинку хмельницькі динамівці перемогли в’єтнамців з рахунком 6:1.
Найбільше міжнародних матчів подолянам вдалось зіграти із болгарським клубом Доростол з Сілістри. Лише в Хмельницькому команди «Поділля» і «Доростол» провели шість поєдинків. П’ять з яких виграли хмельничани. Перший матч на стадіоні «Поділля» між цими командами відбувся у вересні 1978 року і завершився переконливою перемогою хмельничан – 4:2. Поки що останній міжнародний матч у Хмельницькому подоляни провели у 2007 році проти молдовської «Олімпії» із міста Бєльци.
Остання версія походження терміну «дербі» пов’язана з першою згадкою про міжнародний футбольний матч, яка датується 217 роком, коли у м. Дербі, на Британських островах, пройшла гра у ножний м’яч між бриттами і римлянами. Тоді корінні жителі вперше перемогли команду римських легіонерів.
За матеріалами Вікіпедії, ХМР, ФФУ
При використаннi матерiалiв сайту посилання на сайт обов'язкове!